ظرفیت افزایش نرخ اجاره بها در بازار مسکن

بر خلاف بازار خرید و فروش املاک و مستغلات که در بهار امسال با افزایش جهشی رو به رو بوده، بازار اجاره مسکن رشد قیمتی کمتری داشته است. عده ای از مالکان با گرانی و افزایش قیمت اقدام به افزایش اجاره بهای خود کرده اند، اما شاهد این هستیم که با افزایش نرخ اجاره، تقاضا در این حوزه رونق زیادی نمی گیرد و گنجایش بازار اجاره به سوی افزایش قیمت نیست.
نایب رئیس اتحادیه املاک بیان کرده است که با بررسی معاملات انجام شده در خرداد ماه می توان دید قیمت‌ های به توافق رسیده در قراردادها با قیمت های بیان شده از سوی مالکان متفاوت است. در بحث اجاره مسکن مولفه اصلی تعیین قیمت میزان توانمندی خانواده ها در پرداخت اجاره است.
اگر چه عرضه مسکن برای اجاره بیشتر است اما آمارها نشان می ‌دهد قیمت مسکن در کلان شهر تهران از خرداد سال ۹۶ تا خردادماه سال ۹۷ حدود ۴۵ درصد افزایش داشته است. در حالی که اجاره بها در کلان شهر تهران در مدت مشابه ۱۲ درصد افزایش داشته و می ‌توان گفت بین رشد قیمت معاملات و قیمت اجاره فاصله و شکاف زیادی وجود دارد. مالکان با گران کردن نرخ اجاره بها قصد دارند به رشد قیمت همانند معاملات مسکن دست یابند، اما خانواده ‌ها و کسانی که متقاضی اجاره هستند این عرضه املاک با اجاره بهای زیاد را قبول نمی کنند؛ چرا که با افزایش نرخ تورم توان مالی هم کاهش می یابد.
حسام عقبایی نایب رئیس مشاوران املاک معتقد است که در شرایط فعلی قیمت اجاره‌ بها بسیار سلیقه ای شده است و وضعیت مشخص و روشنی ندارد. افزایش بهای اجاره با توجه به افزایش قیمت املاک یک منطقه امری بدیهی است. اما عاملی که باعث شده بازار اجاره ‌بها حد و مرز قیمتی نداشته باشد، این است که مالکان تعیین کننده قیمت اجاره شده اند و مرجع مشخصی برای تعیین اجاره در همه شهرها وجود ندارد.
همچنین در حال حاضر مبلغ اجاره با درآمد خانواده ‌ها سنجیده نمی‌ شود. هر مستاجر تنها ۲۰ درصد افزایش حقوق دارد در حالی که اجاره بها بسیار بیشتر رشد داشته است. مالکان بهتر است به صورت جامع به مبلغ اجاره بها نگاه کنند و تنها رشد قیمت مسکن و به دست آوردن سود را هدف خود قرار ندهد و با درک شرایط اقتصادی و درآمد یک خانواده انصاف را نیز لحاظ نمایند. در این صورت شاهد بهبود شرایط بازار مسکن خواهیم بود و مالکان نیز قطعاً از این شرایط سود خواهند برد و با خالی ماندن ملک خود مواجه نخواهند شد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − هفت =

کانال تلگرام