توصیه اتحادیه املاک به خریداران و فروشندگان املاک

با توجه به نابه‌سامانی هایی که در ماه های گذشته در بازار املاک به وجود آمد، اکنون این بازار اوضاع خوبی ندارد. با بالا رفتن قیمت سکه و ارز در ماه های گذشته قیمت بازار املاک نیز دچار نوساناتی شد. این امر باعث شد که فروشندگان و خریداران واقعی املاک از خرید و فروش خود صرف نظر کنند و پای سوداگران و دلال ها به این بازار باز شد.

در این شرایط بسیاری از سوداگرانی که مدت ها مترصد فرصت بودند، سرمایه های فراوانی را وارد این بازار کردند. نتیجه حضور سوداگران و خرید فروش های آن ها در بازه زمانی کوتاهی افزایش بی رویه قیمت املاک بود.

بررسی ها نشان می دهد که طی روزهای گذشته بازار املاک رو به رکود پیش می رود و رونق آن از بین رفته است. رئیس صنف مشاوران املاک در مصاحبه ای اعلام کرده که اکنون بهترین زمان برای خرید و فروش املاک است. در نظر داشته باشید که خرید ملک هیچ گاه ضرر به همراه ندارد و افرادی که قصد خرید املاک دارند، باید اقدام به خرید کنند.

نتیجه این امر چرخش سرمایه در بازار املاک است که کمک می کند تا انبوه سازان و افرادی که قصد ساخت و ساز دارند، رقبت بیشتری برای ادامه کار خود داشته باشند. فعالیت انبوه سازان باعث می شود تا ملک های بیشتری در بافت های شهری ساخته شود و با ساخته شدن آن ها تعادل عرضه و تقاضا به بازار باز خواهد گشت. این به نوعی راه حل برطرف شدن بسیاری از مشکلات در بازار مسکن خواهد بود.
توجه داشته باشید که رسیدن تعادل عرضه و تقاضا به بازار املاک باعث می شود که قیمت های حبابی در این بازار از بین برود. اگر املاک به اندازه نیاز و میزان جمعیت کشور وجود داشته باشد دیگر شاهد رشد غیر معقول قیمت ها در این بازار نخواهیم بود. البته این به شرطی است که مسکن و املاک در نقاطی ساخته شوند که نیاز وجود داشته باشد.

لازمه این امر وجود سرمایه و نقدینگی در این بازار است. بخشی از تزریق نقدینگی به بازار املاک مربوط به رونق خرید و فروش در آن است که باعث می شود انبوه سازان با خیال آسوده به کار خود ادامه دهند و یا پروژه های نیمه کاره خود را به اتمام برسانند.

همچنین بخش دیگر وجود نقدینگی در بازار املاک بر عهده دولت است که باید بسترهای مختلف را برای سازندگان فراهم سازد. در هر صورت خرید ملک در شرایط فعلی کار مناسبی به نظر می رسد که مشاوران اتحادیه املاک نیز همین اقدام را پیشنهاد می دهند.

مقالات مربوطه

1 دیدگاه

  1. بیستون سازه آذران

    عالی قشنگ بود

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.