قیمت مسکن چند درصد رشد خواهد کرد؟

یک نظرسنجی از مردم شهر تهران در مورد تداوم روند افزایش قیمت مسکن نشان می دهد بیش از 50 درصد مردم معتقدند روند افزایش قیمت مسکن در نیمه دوم سال 97 متوقف خواهد شد و قیمت ها از مهرماه به بعد حداقل 10 درصد کاهش خواهند یافت.

برخی از افراد هم افزایش قیمت مسکن تا پایان سال را 30 تا 50 درصد دانسته اند و اندکی نیز پیش بینی کرده اند که افزایش قیمت مسکن بیش از 50 درصد باشد.

این افراد رکود بخش مسکن را نتیجه افزایش قیمت بیش از 50 درصدی مسکن می دانند.

املاک منطقه 22

افزایش قیمت مسکن که در اثر عواملی همچون انباشت تقاضا، افزایش تسهیلات مسکن تا سقف 160 میلیون تومان، افزایش نرخ ارز و قیمت طلا و کمبود مسکن متناسب با نیاز بازار به وجود آمده، باعث نگرانی اهالی بازار مسکن شده است. قیمت مسکن در اردیبهشت ماه سال جاری حدود 30 تا 35 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته درحالی که قدرت خرید مردم افزایش چندانی نیافته و افراد نمی توانند قیمت های جدید را به راحتی بپذیرند.
هرچند معاملات مسکن اردیبهشت ماه سال جاری توانست رکورد دو سال اخیر را بشکند، اما این افزایش معاملات در شرایطی انجام شده که قیمت مسکن در این ماه به شکل بی سابقه ای افزایش داشته است.

در منطقه 5 تهران جایی که بیشترین تعداد معاملات مسکن به ثبت می رسد، شاهد رشد بیش از 50 درصدی قیمت مسکن هستیم.

کارشناشان معتقدند ادامه روند افزایش قیمت مسکن در تابستان باعث به رکود رفتن این بخش در نیمه دوم سال جاری خواهد شد؛ یعنی دقیقاً همان زمانی که در سال گذشته پیش رونق بخش مسکن آغاز شد و در ماههای پایانی سال به اوج خود رسید. فعالین بخش مسکن نگرانند که افزایش قیمت ها تلاش های دولت و مسئولین برای خاتمه دادن به رکود را به شکست منتهی کند و رکود مجدداً به بخش مسکن بازگردد.

برخی مسئولین و نمایندگان مجلس از روند رشد قیمت ها اظهار نگرانی کرده اند. بر طبق بیانات این افراد با افزایش نرخ ارز و بهای طلا قشر متوسط و ضعیف جامعه فقیر و فقیرتر می شوند.

در این میان افرادی که یکسال پول خود را در بانک سپرده گذاری کرده اند تا با دریافت تسهیلات بتوانند سرپناهی برای خود تهیه کنند، با افزایش قیمت ها نمی توانند بهای لازم برای واحد مسکونی مورد نظر خود را بپردازند و از سوی دیگر ارزش پولشان به طور محسوسی کاهش یافته و این یک شکست دوسویه برای آنان تلقی می شود

مقالات مربوطه