دندان گردی مالکان در تعیین اجاره بها

یکی از مشکلات بزرگی که در حال حاضر در بازار مسکن وجود دارد، اوضاع وخیم اجاره ‌بها در این بازار است. به نظر می‌ رسد با توجه به مشکلاتی که در بازارهای طلا و ارز به وجود آمده، تاثیرات آن به صورت غیر مستقیم در بازار اجاره بها نیز خود را نشان داده است.

یکی از مشکلات افزایش قیمت اجاره بها این است که عموماً افرادی ملزم به پرداخت اجاره بها هستند و در اجاره نشینی به سر می‌برند که از اقشار ضعیف جامعه به حساب می آیند. در نتیجه ممکن است این قشر از جامعه خیلی راحت تحت تاثیر برخی تنش ها قرار گیرند و با مشکلات عدیده ای در وضعیت زندگی مواجه شوند.

همچنین به نظر می رسد افزایش اجاره بها نقش بسیار مهمی در افزایش قیمت بازار مسکن داشته باشد که همین موضوع می‌ تواند مشکلات بسیار زیادتری را در زمینه های مختلف ایجاد کند.

در حال حاضر فرقی نمی کند که غرب، شرق یا مرکز تهران بخواهید اقدام به اجاره کردن یک ساختمان نمایید؛ در هر صورت با افزایش قیمت بسیار زیادی رو به رو هستید.
در هفته ‌های گذشته افزایش اجاره بها در غرب تهران تا ۵۰ درصد نیز رشد داشته است که این موضوع باعث شده تا علاقه ‌مندی به اجاره کردن ساختمان های مسکونی در غرب تهران به شدت کاهش یابد.

به نظر می ‌رسد یکی از مهم‌ ترین راهکارهایی که می‌ توان بازار مسکن را به ویژه در زمینه اجاره بها را کنترل نمود، ورود دستگاه ‌های نظارتی به این بازار مهم و حیاتی برای مردم است. مستاجران در جای جای کشور به ویژه در مناطق مختلف تهران خواستار این هستند تا دستگاه های نظارتی به موضوع اجاره بهای ساختمان‌ ها ورود کند تا دندان گردی برخی از مالکان در این بازار آشفته به سرانجام نرسد.

یکی از مشکلاتی که اجاره بها دارد این است که اجاره بها بر اساس موارد مختلفی تحت تاثیر قرار می گیرد و عدم وجود دستگاه‌ های نظارتی دقیق بر این قسمت از بازار مسکن باعث می‌شود تا حساب و کتابی برای افزایش اجاره بها وجود نداشته باشد. اجاره بها هم تابعی از افزایش قیمت ملک است و هم تورم عمومی بر آن اثر می گذارد. به همین علت تورم های سالیانه و ماهانه بر اجاره بها تاثیرگذار است.

به نظر می‌ رسد با توجه به تورمی که در چند ماه گذشته داشته‌ایم که تورم بسیار بالایی نیز نبوده است، این افزایش اجاره بها در ماه ‌های اخیر که تا ۵۰ درصد حتی رسیده است، غیر منطقی و حاصل از دندان گردی مالکان باشد که باید توسط دولت و مسئولین مورد بررسی قرار گرفته و برطرف شود.

مقالات مربوطه

2 دیدگاه

  1. عربی کنکور

    وای خیلی خوبه ساییتون

    1. نویسنده: آرش تبریزی

      ممنون

دیدگاه ها بسته شده اند.