بازار املاک متاثر از افزایش قیمت مصالح ساختمانی

یکی از بزرگترین مشکلاتی که در حال حاضر بازار املاک با آن مواجه شده، قیمت بالای مصالح ساختمانی است. در واقع مسکن سازان به ویژه انبوه سازان مشکلات فراوانی را با قیمت مصالح ساختمانی دارند. به این صورت که برای خرید مصالح ساختمانی باید هزینه ای به مراتب بالاتر از قبل در نظر بگیرند و همین موضوع باعث بروز مشکلات عدیده ای در زمان عرضه این املاک ایجاد خواهد کرد.

مشخص است که ساخت ملک نیاز به مصالح دارد و افزایش قیمت مصالح باعث ایجاد مشکل برای افراد خواهد شد. این مشکل حتی در املاکی که اقدام به پیش خرید شده است بسیار فراتر از حد انتظار است. در این نوع از ملک ها اگر قرارداد به طور دقیق تنظیم نشده باشد می تواند هر کدام از طرفین را دچار مشکل کرده و حتی باعث برهم خوردن قرارداد شود.

در حال حاضر املاکی که با افزایش قیمت بسیار بالایی مواجه هستند، املاک ساخته شده با مصالح ساختمانی ارزان قیمت تر از حال حاضر بوده اند. این در حالی است که اگر قرار باشد واحدهایی عرضه شوند که با مصالح ساختمانی گران قیمت ساخته شده اند که احتمالا زمان بیشتری نیز به دلیل وقفه ساخت در پیشبرد پروژه تجربه کرده اند، به مراتب قیمت بالاتری را به خود اختصاص خواهند داد.

همین موضوع بسیاری از کارشناسان را به تماپو انداخته تا اعلام وضعیت هشدار به دولت در تلاش باشند تا حداقل قیمت مصالح ساختمانی به حالت عادی خود بازگردد. به نظر می رسد در صورتی که دولت نتواند قیمت مصالح ساختمانی را به حالت تعادل خود بازگرداند، در آینده شاهد شرایط به مراتب سختی در بازار املاک خواهیم بود.

املاک منطقه 22
یکی از مشکلاتی که از طریق گرانی املاک به آن دامن زده خواهد شد، عدم سرمایه گذاری در بخش املاک است. این موضوع بسیار محتمل است؛ چرا که هم وضعیت بازار به گونه ای است که به سمت رکود پیش می رود و هم افزایش قیمت مصالح ساختمان، ساخت و ساز را به شدت کاهش داده و در نتیجه ریسک سرمایه گذاری افزایش پیدا خواهد کرد.

دولت البته در تلاش است با تغییر در سیستم مدیریت وزارت راه و شهرسازی، راهکارهایی عملی برای بهبود شرایط پیدا کند. اجرایی شدن برخی قوانین به بهبود این شرایط کمک خواهد کرد. در نتیجه به نظر می رسد اگر دولت بتواند به انبوه سازان در دریافت مصالح ساختمانی با قیمت مناسب کمک کرده و سپس در عرضه نیز نظارت داشته باشد، شاهد مشکلات حادی نخواهیم بود.

مقالات مربوطه

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.