معامله املاک با دلار و سکه

بررسی ها نشان می دهد که افزایش قیمت و سکه و ارز علاوه بر تاثیر گذاشتن بر بازار املاک، باعث شده است که بسیاری از صاحب خانه ها به جای پول سکه یا دلار از مستاجران دریافت کنند یا بسیاری ملک خود را تنها با دریافت دلار یا سکه می فروشند.

شرایط کنونی بازار نشان می دهد که پول رایج کشور در این روزها سکه و دلار است! از آن جایی که قیمت دلار و سکه لحظه به لحظه بالاتر می رود و هیچ پیش بینی نمی توان از آینده بازار املاک داشت، معاملات در تمامی بخش ها کاهش یافته و اگر معامله ای نیز انجام شود معاملات دلار و سکه است.

براساس قانون نظام صنفی و مدنی، صاحبان کالا و خدمات که شامل صاحبخانه ها نیز می شوند، نباید کالا و محصولات خود را با دلار و سایر ارزها به ایرانی ها ارائه دهند. طبق این قانون در تمامی معاملات باید از پول رایج کشور استفاده شود که همان ریال است. در صورتی که مستاجر خارجی باشد، می توان درخواست اجاره با دلار را از او داشت؛ در غیر این صورت تنها با پول رایج می توان منازل را اجاره داد.

در ماه های اخیر شرایط اقتصادی اوضاع مناسبی نداشت و در فصل داغ بازار رهن و اجاره املاک در تیر ماه و مردادماه سال جاری، شاهد دریافت اجاره های نجومی بودیم و همچنین مشاهده شد که بعضی از صاحبخانه ها به جای پول رایج کشور درخواست سکه به عنوان اجاره را داشتند.

حالا پس از گذشت چند ماه و با وخیم تر شدن اوضاع اقتصادی کشور این مسائل بیشتر دیده می شود تا آن جایی که بعضی افراد در در اضای فروش ملک خود درخواست دلار یا سکه را از طرف خریدار دارند.

به نظر می رسد اتفاقات در ماه های اخیر به گونه ای باشد که این رویه تشدید شود. در حالی که این کار باعث التهاب بیشتر بازار ارز و طلا خواهد شد. در واقع نه مستاجران و نه خریداران ملک نمی توانند برای اجاره بها یا خرید ملک، دلار یا طلا تهیه کنند. همین موضوع در شرایطی که بازار املاک شدیدا به سمت رکود پیش میرود، باعث رکود بیشتر خواهد شد.

نظارت بیشتر بر شرایط فعلی بازار املاک نیاز اساسی است که کمتر دیده می شود. اگر نظارت صحیحی بر بازار املاک باشد، به هیچ عنوان شاهد چنین اتفاقاتی نخواهیم بود و بسیاری از مشکلات موجود در بازار املاک نیز برطرف خواهد شد.

مقالات مربوطه

2 دیدگاه

  1. یوپی اس

    اجازه هست نوشته رو توی سایتم درج کنم؟

    1. نویسنده: آرش تبریزی

      سلام با ذکر منبع مشکلی ندارد

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.