کد رهگیری املاک چیست

اگر تا کنون برای انجام معاملات خود به قول نامه اکتفا کرده اید و کد رهگیری نگرفته اید مقاله زیر را به دقت بخوانید و به ان توجه کنید .
از سال ۱۳۸۷ برای ایجاد امنیت در انجام معاملات و اطمینان از صحت قرار داد ها،گرفتن کد رهگیره جزوی از قانون شده است،درواقع این کد یک سامانه ثبت معاملات در کشور است.هر مشاور املاک موظف است هرگونه خرید،اجاره،رهن و … را در این سامانه ثبت کند تا قرار داد برای ان ها به طور رسمی قابل اطمینان شود.

در صورتی که طرفین تنها قولنامه بنویسند و اقدام به گرفتن کد رهگیری نکنند چون قولنامه به جز یک پیش نویس اولیه قرار داد ارزش دیگری ندارد بعد ها در صورت بوجود امدن اختلافات حقوقی طرفین دچار مشکلاتی خواهند شد زیرا قول نامه فاقد اعتبار از نظر دادگاه است ولی کد رهگیری این مشکلات را ندارد و از لحاظ قضایی دارای اعتبار است.

مثلا اگر طرفین کد ره گیره داشته باشند و مالک سر وقت تایین شده ملک را تحویل ندهد ،خریدار به راحتی از طریق کد رهگیری میتواند کار خود را پیگیری کند در حالی که در صورت داشتن قولنامه بدون کد رهگیری این موضوع قابل پیگیری نیست چون دادگاه قولنامه را به عنوان مدرک قبول نمیکند.

خیلی از افراد در هنگلام معامله ترس این موضوع را دارند که کسی از ان ها کلاه برداری نکند ،کد رهگیره صحت قرار داد را به ان ها میدهد ،که معامله ای که اجام میدهید فاقد اشکال است و قراردادی که بسته اید معتبر است.
وقتی همه معامله های مربوط به یک ملک در سامانه ای ثبت شود مزایای بسیاری دارد ،مثلا هیچکس نمیتواند یک ملک را به چند نفر بفروشد،یا کسی نمیتواند خانه ای که در طرح شهرداری باشد را به شما با قیمت بیشتری بفروشد و اگر وامی روی ملک شما باشد به راحتی میتوانید از وجود ان مطلع شوید.

حال این پرسش مطرح میشود که چگونه باید کد رهگیری را تهیه کنیم ،این کار بسیار اسان است شما فقط باید به یک دفتر املاک مراجعه کنید ،مشاورین املاک با ثبت همه ی اطلاعات قرار داد اعم از اطلاعات شخصی دو طرف(نام و نام خانوادگی،کد ملی،کد پستی،ادرس و..)،تاریخ عقد قرار داد،مفاد قرار داد،اطلاعات ملک(امکانات ملک)،تاریخ تحویل خانه به خریدار،مبلغ خرید،رهن یا اجاره ،مقدار پیش پرداخت داده شده و… کد ره گیری برای شما دریافت میکنند.

سپس برای شما پیامکی ارسال میشود که تایید میکند کد ره گیری شما ثبت شده است.این که که برای املاک سیزده رقم است همراه با پیامک برای شما ارسال میشود اگر هر زمانی خواستید صحت این کد را امتحان کنید به سایت سامانه ثبت معاملات و املاک کشور بروید و با وارد کردن کد ملی و کد ره گیری از درست بودن کد اطمینان حاصل کنید.

در ادامه قرار داد شما در سه نسخه اماده میشود که در بالای هر نسخه برای نشان دادن این که این قرارداد دارای کد رهگیری است و اعتبار دارد هلوگرامَی چسبانده شده است.این هلو گرام اصالت و اعتبار قرارداد شما است.
با توجه به مطالب بالا برای اعتبار بخشیدن به قرارداد گرفتن کد ره گیری بسیار ضروری است و جایی برایی فکر کردن در ان وجود ندارد.

مقالات مربوطه

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.