کد رهگیری املاک چیست

اگر تا کنون برای انجام معاملات خود به قول نامه اکتفا کرده اید و کد رهگیری نگرفته اید مقاله زیر را به دقت بخوانید و به ان توجه کنید .
از سال ۱۳۸۷ برای ایجاد امنیت در انجام معاملات و اطمینان از صحت قرار داد ها،گرفتن کد رهگیره جزوی از قانون شده است،درواقع این کد یک سامانه ثبت معاملات در کشور است.هر مشاور املاک موظف است هرگونه خرید،اجاره،رهن و … را در این سامانه ثبت کند تا قرار داد برای ان ها به طور رسمی قابل اطمینان شود.

در صورتی که طرفین تنها قولنامه بنویسند و اقدام به گرفتن کد رهگیری نکنند چون قولنامه به جز یک پیش نویس اولیه قرار داد ارزش دیگری ندارد بعد ها در صورت بوجود امدن اختلافات حقوقی طرفین دچار مشکلاتی خواهند شد زیرا قول نامه فاقد اعتبار از نظر دادگاه است ولی کد رهگیری این مشکلات را ندارد و از لحاظ قضایی دارای اعتبار است.

مثلا اگر طرفین کد ره گیره داشته باشند و مالک سر وقت تایین شده ملک را تحویل ندهد ،خریدار به راحتی از طریق کد رهگیری میتواند کار خود را پیگیری کند در حالی که در صورت داشتن قولنامه بدون کد رهگیری این موضوع قابل پیگیری نیست چون دادگاه قولنامه را به عنوان مدرک قبول نمیکند.

خیلی از افراد در هنگلام معامله ترس این موضوع را دارند که کسی از ان ها کلاه برداری نکند ،کد رهگیره صحت قرار داد را به ان ها میدهد ،که معامله ای که اجام میدهید فاقد اشکال است و قراردادی که بسته اید معتبر است.
وقتی همه معامله های مربوط به یک ملک در سامانه ای ثبت شود مزایای بسیاری دارد ،مثلا هیچکس نمیتواند یک ملک را به چند نفر بفروشد،یا کسی نمیتواند خانه ای که در طرح شهرداری باشد را به شما با قیمت بیشتری بفروشد و اگر وامی روی ملک شما باشد به راحتی میتوانید از وجود ان مطلع شوید.

حال این پرسش مطرح میشود که چگونه باید کد رهگیری را تهیه کنیم ،این کار بسیار اسان است شما فقط باید به یک دفتر املاک مراجعه کنید ،مشاورین املاک با ثبت همه ی اطلاعات قرار داد اعم از اطلاعات شخصی دو طرف(نام و نام خانوادگی،کد ملی،کد پستی،ادرس و..)،تاریخ عقد قرار داد،مفاد قرار داد،اطلاعات ملک(امکانات ملک)،تاریخ تحویل خانه به خریدار،مبلغ خرید،رهن یا اجاره ،مقدار پیش پرداخت داده شده و… کد ره گیری برای شما دریافت میکنند.

سپس برای شما پیامکی ارسال میشود که تایید میکند کد ره گیری شما ثبت شده است.این که که برای املاک سیزده رقم است همراه با پیامک برای شما ارسال میشود اگر هر زمانی خواستید صحت این کد را امتحان کنید به سایت سامانه ثبت معاملات و املاک کشور بروید و با وارد کردن کد ملی و کد ره گیری از درست بودن کد اطمینان حاصل کنید.

در ادامه قرار داد شما در سه نسخه اماده میشود که در بالای هر نسخه برای نشان دادن این که این قرارداد دارای کد رهگیری است و اعتبار دارد هلوگرامَی چسبانده شده است.این هلو گرام اصالت و اعتبار قرارداد شما است.
با توجه به مطالب بالا برای اعتبار بخشیدن به قرارداد گرفتن کد ره گیری بسیار ضروری است و جایی برایی فکر کردن در ان وجود ندارد.

مقالات مربوطه

1 دیدگاه

 1. املاک مشهد

  آشنایی با الزام دریافت کد رهگیری در زمان عقد قرار داد (خرید ،فروش) و (اجارنامه)
  همانطور که می دانید در گذشته معاملات و قراردادهای ملکی به صورت دست نویس و پیش بنگاه ها و مشاوران املاک انجام می شد اما به دلیل اینکه دولت بتواند از لحاظ سطح قیمت ها و میزان معاملات آمارهای دقیقی از بازار مسکن بدست بیاورد در سال ۱۳۸۷ بخشنامه ای صادر کرد. که از سال ۸۷ به بعد قراردادهای دست نویس دیگر فاقد اعتبار شد و قانون مشاوران املاک را از تنظیم قراردادهای دست نویس منع کرد.
  (( مشاورین املا ک مجاز که عضو اتحادیه املاک می باشند . باید کلیه قراردادها را در سایت ثبت معاملات واملاک کشور ثبت و بعد پرینت متن قرارداد راه به همراه کد رهگیری و هولوگرام مخصوص که به امضای طرفین قرار داد و دوشاهد رسید همراه با مهر و امضا متصدی مشاور املاک به طرفین ارائه دهد و گرنه تخلف صنفی شناخته میشوند معمولا مشتری می توانند به اتحادیه املاک شهر مربوط مراجعه کنند و شکایتی تنظیم کند در رابطه با موضوع عدم تحریر قرارداد سیستمی بعد اتحادیه املاک و کمیسیون بازرسی شکایت مشتری را سریعا پیگیری می کند در کوتاه ترین زمان ممکن ، در 2 حالت 1- اگر مشاور املاک داری مجوز باشد قرار داد را پرینتی تنظیم میکند و.. و رضایت مشتری حاصل و در صورت که املاک فاقد مجوز باشد اخطار ماده 27 در رابطه با پلمپ املاک غیر مجاز دریافت می کند.))

  دریافت قولنامه با کد رهگیری چه مزیتی دارد؟
  1-قابلیت استعلام قولنامه شما از تمام کشور ( با کد ملی و کد رهگیری)
  2-تضمین امنیت معامله شما ( عدم امکان دستکاری در متن قرار داد و…)
  3-تنظیم و ثبت کامل متن قرار داد با توجه به اجباری بودن پر کردن ایتم های
  الف-مشخصات دقیق آدرس ملک مثل شهر، منطقه ثبتی ، بخش ثبتی ، پلاک اصلی ، پلاک فرعی ، کد پستی ملک ، ب-مشخصات دقیق طرفین قرار داد و… پ- درج قیمت و نحوه پرداخت توسط خریدار در چند مرحله و با تاریخ دقیق و درج شماره چک و…ت-درج تاریج ثبت قرار داد تاریخ تحویل و تاریخ تنظیم سند ملکث-اخذ 15 امضاء و اثر انگشت به جای 3 امضاء و اثر انگشت ،الزام حضور دو شاهد
  4- بهترین وآسان ترین راه شناخت مشاورین املاک مجاز

  از طریق سایت ثبت معاملات واملاک کشور به آدرس iranamlaak .ir منو استعلام 1-کد رهگیری و کد ملی
  2- از طریق ارسال کدملی # کد رهگیری به سامانه 110203001

  مدارک لازم جهت ثبت قرار داد به صورت اینترنتی و دریافت کد رهگیری و هولگرام

  1 – اصل مدارک هویتی کارت ملی هوشمند و شناسنامه ، کارت اقامت برای اتباع و…)
  2 – اصل مدارک مالکیت (سند ، قولنامه ، بنچاق و.. وکالت نامه و گواهی انحثار و…)
  3- تاییدیه کد پستی ملک مورد نظر(از اداره پست منطقه ، سایت post .ir )
  4- الزام حضور دو شاهد (هر طرف قرار داد یک نفر شاهد به همرا ه مدارک شناسایی)
  5 -در صورت درخواست مشاوراملاک برگه کارشناسی ملک فنی و حقوقی (مبالغ بالا)
  6- پر کردن فرم پیش نویس قرار داد با کد رهگیری در زمان حضور در دفتر املاک

  *حتما جهت دریافت کد رهگیری به املاک دارای مجوز و تخصص و دانش کافی در مورد تنظیم و ثبت قرار داد های مراجعه کنید ( مدت زمان تنظیم 1 ال 2 ساعت است)
  و قبل از تایید نهایی حتما پیش نویس کامپیوتری قرار داد رو یک با کامل مطالعه کنید .

  ثبت کلیه قرار داد های معاملاتی به صورت اینترنتی ((کد رهگیری و هولوگرام))
  در سایت ثبت معاملات و املاک کشور به نشانیiranamlaak .ir

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.